Hoppa till sidans innehåll

Syskonen Fyhr nattmästare i premiären


Det blev rekordmånga deltagare när Natt-KM avgjordes vid Tallbacken sista torsdagskvällen i oktober, parallellt med att en Höglands-OL arrangerades som finslipning av nattformen inför stundande Smålandskavlen.

Totalt var det 36 klubbmedlemmar som drog på pannlamporna - eller sprang med ficklampor som några av de yngsta gjorde.

Felicia mästare i största klassen
Största klassen - precis som KM dag - var D 10 med nio deltagare- Allra snabbast var sjuåriga Felicia Fyhr i gänget där de flesta var nattdebutanter. Banan, där elljusspåret fanns som en trygghet på lagom avstånd, bestod avnio kontroller.

Nu var det inte nog med familjeframgångarna hos Fyhrs med Felicias seger- Storebror, tioårige Hampus, vann också KM-guldet.

I vuxenklasserna var det Karin Öhlin och Olof Nilsson som tog hand om mästerskapstecknen i huvudklasserna.

Tio föräldrar debuterade i mörker
Glädjande var att se tio andra debutanter kämpa sig fram i nattmörkret. Sju pappor och tre mammor sprang motionsbanor och gjorde det mycket bra. Allra bäst lyckades Johan Rosander och Annelie Blomgren.

 

H21-54, 5,6 km

1          Olof Nilsson                          45:05

2          Manne Freijland                    59:25

3          Tommy Olausson                   1:00:05

            Christer Andersson                Felst.

            Ola Gustafsson                      Felst.

 

H55-69, 4,4 km

1          Bo Henriksson                       40:14

2          Lars Åke Nordén                  52:53

            Sven-Olof Fransson               Felst.

 

D21-64, 4,4 km

1          Karin Öhlin                            41:24

2          Helena Andersson                 57:25

            Agneta Granström                 Felst.

 

Motionsbana herrar 3,4 km

1          Johan Rosander                     41:05

2          Mikael Fyhr                           42:11

3          Peter Strömgren                    42:26

3          Fredrik Erlandsson                42:26

5          Magnus Wahlström                46:07

6          Claes Thunström                    50:01

7          Johan Blomgren                     50:46

 

Motionsbana damer 3,4 km

1          Helene Bladh                         45:47

2          Annelie Blomgren                  57:47

3          Maria Jonasson                     1:21:44

 

D14 3,4 km

1          Sara Freyland    42:10

 

H14 3,4 km

1          Johannes Ödén                      45:57

 

D12, 2,3 km

1          Lovisa Blomgren                    30:51

2          Wilma Strömgren                   30:52

 

H10, 2,3 km

1          Hampus Fyhr                         32:04

 

D10, 2,3 km

1          Felicia Fyhr                           32:12

2          Alma Gustafsson                    34:08

3          Tilda Rosander                      36:52

3          Elin Thunström                       36:52

5          Ebba Rosander                      37:06

6          Alice Strömgren                     47:41

7          Evelina Jonason                     47:51

7          Felicia Erlandsson                  49:35

9          Elsa Bladh                             49:36

 

7,5 km (ej KM-klass)

1          Magnus Fransson                  1:05:43

 

 

Uppdaterad: 17 FEB 2012 23:57 Skribent: Ola Gustafsson

Huvudsponsor:

ICA

 

lekpl

bordsjö

Attends

 

 

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0705346872
E-post: This is a mailto link

Se all info