Hoppa till sidans innehåll

Dag-KM 2007


Sex sekunders marginal i största KM-klassen

Klubbens D40-damer utgjorde den klart största klassen och tidsmässigt också tuffaste klassen när klubbmästerskapet avgjordes i Taberg, söndag 23 september. Sju damer på startlinjen och Karin Öhlin vann med blott sex sekunders marginal. Totalt korades tolv klubbmästare.


KM arrangerades av Jönköpings OK vid klubbstugan Sörgården och här bjöds på härlig terräng där alla verkade trivas bra. Inte minst var det traditionella upplägget med middag efter KM ett uppskattat inslag. Totalt var det drygt 40 löpare som sprang och dessutom fanns ytterligare dryga tiotalet medlemmar på plats.

I D40 var det sju damer på startlinjen och Karin Öhlin vann med sex sekunder före Bodil Molin och noterbart är att dessa båda damer var klart snabbare än klubbmästarna i H45, H55 och H60, vilka också sprang samma bana.

H21-klassen vanns av Anders Molin, till vardags tävlande för Boxholm-Mjölby, men även sedan flera år klubbmedlem i SOK Aneby. Nu vann han med dryga minutens marginal till Magnus Fransson, som därmed fick två andraplatser i seniorklassen under helgen.

Tobias hade bästa spurten
Bland de yngsta grabbarna i H12, där ingen av deltagarna är över elva år, segrade Johannes Ödén efter ett mycket bra lopp och en segermarginal på knappa minuten före Jonathan Hjorth.

Imponerande fort sprang också H16-segraren Tobias Andreasson, och han var också den vassaste i hela tävlingen på det långa upploppet, där han klockades för bästa tid. Hans sluttid var också klart snabbast på den banan där även H65, H75 och D55 sprang.

Bland de fyra tjejerna i D12-klassen var det Johanna Andersson som drog längsta strået.

Här är alla klubbmästare
H12 Johannes Ödén
H16 Tobias Andreasson
H21 Anders Molin
H45 Ola Gustafsson
H55 Bo Henriksson
H60 Uno Karlsson
H65 Karl-Gerhard Ramde
H75 Olof Walfridsson
D12 Johanna Andersson
D40 Karin Öhlin
D55 Annastina Högemo-Karlsson
D70 Ingebill Vigant

 

Aneby KM sö 2007-09-23 17:48
SPORTident sträcktider skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005


      Pl                   Startnr Namn                           Tid                                                                                                                       



H21  (4)             5860 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(33)   4(34)  5(35)   6(36)   7(37)    8(38)     9(39)   10(31)      11(41)        M                 

       1                        29 Anders Molin                 39:13    1:25   6:24   8:43   13:34  16:36   22:54   26:15    29:19     33:27    36:59       37:58    39:13                 
                                   SOK Aneby                             1:25   4:59   2:19    4:51   3:02    6:18    3:21     3:04      4:08     3:32        0:59     1:15                 
       2                        13 Magnus Fransson              40:48    1:37   6:15   9:01   14:08  17:06   23:09   27:17    30:26     34:57    38:42       39:36    40:48                 
                                   SOK Aneby                             1:37   4:38   2:46    5:07   2:58    6:03    4:08     3:09      4:31     3:45        0:54     1:12                 
       3                         9 Manne Freyland               48:27    1:42   6:42   9:35   15:18  18:21   25:46   30:03    37:22     42:13    46:05       47:08    48:27                 
                                   SOK Aneby                             1:42   5:00   2:53    5:43   3:03    7:25    4:17     7:19      4:51     3:52        1:03     1:19                 

                                 7 Ola Sivert Gustafsson     Ej godk.    1:56   9:35  14:32   31:51  36:26   46:45   53:05  1:05:33   1:12:22  1:16:18       -----  1:18:10                 
                                   SOK Aneby                             1:56   7:39   4:57   17:19   4:35   10:19    6:20    12:28      6:49     3:56                 1:52                 



H 45  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         2 Ola Gustafsson               42:50    2:02   5:08  11:32   17:32  21:03   24:56   30:33    39:13     40:43    42:50                                      
                                   SOK Aneby                             2:02   3:06   6:24    6:00   3:31    3:53    5:37     8:40      1:30     2:07                                      
       2                        19 Hans Hjelm                   49:36    2:04   6:19  14:53   19:33  28:50   32:42   37:34    46:24     47:52    49:36                                      
                                   SOK Aneby                             2:04   4:15   8:34    4:40   9:17    3:52    4:52     8:50      1:28     1:44                                      



H 55  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                        18 Bo Henriksson                31:37    1:59   4:38   9:47   13:45  16:36   19:33   22:22    29:01     30:15    31:37                                      
                                   SOK Aneby                             1:59   2:39   5:09    3:58   2:51    2:57    2:49     6:39      1:14     1:22                                      
       2                        40 Sven-Olof Fransson           48:09    2:59   6:37  13:38   22:12  26:11   31:03   35:01    44:41     46:17    48:09                                      
                                   SOK Aneby                             2:59   3:38   7:01    8:34   3:59    4:52    3:58     9:40      1:36     1:52                                      



H 60  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         1 Uno Karlsson                 32:23    1:47   5:17  10:47   14:32  16:45   20:06   22:54    29:36     30:51    32:23                                      
                                   SOK Aneby                             1:47   3:30   5:30    3:45   2:13    3:21    2:48     6:42      1:15     1:32                                      
       2                         3 Göran Karlsson               34:09    1:45   4:21   9:25   12:57  19:19   22:14   25:25    31:39     32:47    34:09                                      
                                   SOK Aneby                             1:45   2:36   5:04    3:32   6:22    2:55    3:11     6:14      1:08     1:22                                      



H 65  (3)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                         8 Karl-Gerhard Ramde           34:23    2:58  10:48  16:07   19:50  25:30   31:18   32:48    34:23                                                         
                                   SOK Aneby                             2:58   7:50   5:19    3:43   5:40    5:48    1:30     1:35                                                         
       2                        17 Tore Johansson               34:42    2:38  10:13  15:40   18:26  25:41   31:12   32:53    34:42                                                         
                                   SOK Aneby                             2:38   7:35   5:27    2:46   7:15    5:31    1:41     1:49                                                         
       3                        11 Arne Lundin                1:10:50   10:06  23:27  31:55   40:50  52:08 1:04:18 1:07:27  1:10:50                                                         
                                   SOK Aneby                            10:06  13:21   8:28    8:55  11:18   12:10    3:09     3:23                                                         



H 75  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        25 Olof Walfridsson             45:17    2:43  11:52  18:25   22:34  35:33   41:44   43:25    45:17                                                         
                                   SOK Aneby                             2:43   9:09   6:33    4:09  12:59    6:11    1:41     1:52                                                         
       2                        20 Lars Vigant                  55:47    3:43  14:51  21:09   26:19  42:40   50:48   52:57    55:47                                                         
                                   SOK Aneby                             3:43  11:08   6:18    5:10  16:21    8:08    2:09     2:50                                                         



Öppen 4  (2)         4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                        32 Christer Andersson           41:32    1:49   4:21  10:06   20:04  24:03   28:36   32:11    38:57     40:08    41:32                                      
                                   SOK Aneby                             1:49   2:32   5:45    9:58   3:59    4:33    3:35     6:46      1:11     1:24                                      
       2                        27 Arvid Ryberg                 59:55    3:42   7:09  14:46   19:52  27:42   32:48   38:41    56:07     57:53    59:55                                      
                                   SOK Aneby                             3:42   3:27   7:37    5:06   7:50    5:06    5:53    17:26      1:46     2:02                                      



D12  (4)             2400 m                           
                                                                        1(43)  2(39)  3(44)   4(45)  5(46)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        16 Johanna Andersson            16:48    2:41   4:15   7:04    9:10  12:16   14:00   15:20    16:48                                                         
                                   SOK Aneby                             2:41   1:34   2:49    2:06   3:06    1:44    1:20     1:28                                                         
       2                        14 Alicia Persson               23:10    2:41   4:29   7:41    9:55  18:18   20:20   21:50    23:10                                                         
                                   SOK Aneby                             2:41   1:48   3:12    2:14   8:23    2:02    1:30     1:20                                                         
       3                        34 Sara Freyland                38:41    6:19   9:50  16:13   20:23  29:57   33:32   35:59    38:41                                                         
                                   SOK Aneby                             6:19   3:31   6:23    4:10   9:34    3:35    2:27     2:42                                                         
       4                        15 Edith Göransson              39:55    3:48   7:08  11:22   15:00  25:20   36:33   37:47    39:55                                                         
                                   SOK Aneby                             3:48   3:20   4:14    3:38  10:20   11:13    1:14     2:08                                                         



D 40  (7)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         4 Karin Öhlin                  30:24    1:45   4:22   9:52   13:32  15:32   18:41   21:35    27:54     29:01    30:24                                      
                                   SOK Aneby                             1:45   2:37   5:30    3:40   2:00    3:09    2:54     6:19      1:07     1:23                                      
       2                        23 Bodil Molin                  30:30    1:41   4:03   8:54   12:34  15:32   18:36   21:34    28:00     29:14    30:30                                      
                                   SOK Aneby                             1:41   2:22   4:51    3:40   2:58    3:04    2:58     6:26      1:14     1:16                                      
       3                        35 Karin Freyland               38:32    1:59   5:14  12:04   16:51  19:19   23:09   27:04    35:37     37:04    38:32                                      
                                   SOK Aneby                             1:59   3:15   6:50    4:47   2:28    3:50    3:55     8:33      1:27     1:28                                      
       4                        39 Anna Kallin                  42:51    2:17   5:39  12:44   18:09  21:33   25:44   30:47    39:30     41:02    42:51                                      
                                   SOK Aneby                             2:17   3:22   7:05    5:25   3:24    4:11    5:03     8:43      1:32     1:49                                      
       5                        12 Anna-Carin Eriksson          45:28    2:20   5:56  13:14   18:29  24:41   29:21   33:34    42:16     43:52    45:28                                      
                                   SOK Aneby                             2:20   3:36   7:18    5:15   6:12    4:40    4:13     8:42      1:36     1:36                                      
       6                        22 Helena Andersson             47:25    2:07   5:20  12:34   17:53  24:42   29:44   34:29    44:14     45:48    47:25                                      
                                   SOK Aneby                             2:07   3:13   7:14    5:19   6:49    5:02    4:45     9:45      1:34     1:37                                      
       7                        37 Kristina Björklund         1:08:22    2:29   5:57  16:13   23:02  29:59   35:07   40:26  1:05:16   1:06:45  1:08:22                                      
                                   SOK Aneby                             2:29   3:28  10:16    6:49   6:57    5:08    5:19    24:50      1:29     1:37                                      



D 55  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        24 Annastina Högemo-Karlss      37:57    2:43  10:31  16:48   21:48  29:12   34:40   36:16    37:57                                                         
                                   SOK Aneby                             2:43   7:48   6:17    5:00   7:24    5:28    1:36     1:41                                                         
       1                        24 Rita Aspelund                46:05    3:00  14:11  23:47   27:18  34:49   41:42   43:42    46:05                                                         
                                   SOK Aneby                             3:00  11:11   9:36    3:31   7:31    6:53    2:00     2:23                                                         



D 70  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        31 Ingebill Vigant              46:55    3:06  12:05  17:09   20:27  29:45   43:26   44:59    46:55                                                         
                                   SOK Aneby                             3:06   8:59   5:04    3:18   9:18   13:41    1:33     1:56                                                         
       2                        26 Gerd Walfridsson             59:55    4:04  16:26  24:43   31:25  44:00   53:59   57:01    59:55                                                         
                                   SOK Aneby                             4:04  12:22   8:17    6:42  12:35    9:59    3:02     2:54                                                         



H 12  (4)            2400 m                           
                                                                        1(43)  2(39)  3(44)   4(45)  5(46)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        38 Johannes Ödén                25:08    3:38   5:49   9:43   13:11  18:42   21:19   23:20    25:08                                                         
                                   SOK Aneby                             3:38   2:11   3:54    3:28   5:31    2:37    2:01     1:48                                                         
       2                         6 Jonathan Hjorth              26:04    4:18   6:14  11:55   15:59  21:09   23:14   24:23    26:04                                                         
                                   SOK Aneby                             4:18   1:56   5:41    4:04   5:10    2:05    1:09     1:41                                                         
       3                        33 Albin Andersson              31:59    5:39   8:40  13:35   17:49  24:11   27:33   30:09    31:59                                                         
                                   SOK Aneby                             5:39   3:01   4:55    4:14   6:22    3:22    2:36     1:50                                                         
       4                        30 Hugo Björklund               47:45    4:11   8:25  16:12   21:50  33:17   43:07   46:06    47:45                                                         
                                   SOK Aneby                             4:11   4:14   7:47    5:38  11:27    9:50    2:59     1:39                                                         



H16  (4)             3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                         5 Tobias Andreasson            29:36    2:13   9:00  12:35   16:05  21:59   27:16   28:25    29:36                                                         
                                   SOK Aneby                             2:13   6:47   3:35    3:30   5:54    5:17    1:09     1:11                                                         
       2                        10 Daniel Andersson             31:23    2:04  10:14  13:58   17:57  23:27   28:40   29:53    31:23                                                         
                                   SOK Aneby                             2:04   8:10   3:44    3:59   5:30    5:13    1:13     1:30                                                         
       3                        28 Axel Rydberg                 35:15    3:01  12:05  16:17   19:27  24:55   31:56   33:41    35:15                                                         
                                   SOK Aneby                             3:01   9:04   4:12    3:10   5:28    7:01    1:45     1:34                                                         
       4                        36 Olliver Vigart             1:30:19   18:06  37:44  45:42   55:09 :05:32 1:23:55 1:26:38  1:30:19                                                         
                                   SOK Aneby                            18:06  19:38   7:58    9:27  10:23   18:23    2:43     3:41                                                         



Uppdaterad: 23 NOV 2009 11:05 Skribent: Ola Gustafsson

Huvudsponsor:

ICA

 

lekpl

bordsjö

Attends

 

 

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0705346872
E-post: This is a mailto link

Se all info