Hoppa till sidans innehåll

SOK Anebys snabbaste åkare i Vasaloppsveckan


Bildtext: Mattias Bülow jublar efter Öppet spår 2016 och ett nytt klubbrekord.

Klubbstatistik över tider i Vasaloppsveckan. Självklart kan man inte jämföra tider från år till år, eftersom förutsättningar med väder och spårkvalitet är så avgörande. Men se den här statistiken som en liten morot i träningen, och utmaning att försöka klättra på listan.

Vasaloppet, herrar (talet före anger placering i loppet)
1983    Peter Björkman                   433   4:49:44
2012    Thomas Johansson            1831   5:11:14
1980    Bo Lundström                      766   5:13:28
1980    Pentti Maikkula                    767   5:13:30
2004    Åke Särnå                          1339   5:13:44
1980    Sven-Erik Höglund             945   5:19:22
2016    Joacim Jarl                        1737   5:27:42
1998    Göran Olofsson                 2609   5:33:13
2001    Jonas Källming                 1328   5:34:55
2001    Magnus Grahn                  1375   5:36:18
2017    Pontus Appel                     1998   5:40:50
1980    Rolf Andersson                 1721   5:44:35
1980    Elving Franzén                  1726   5:44:56
1965    Lennart Frii, Aneby SK       450   5:48:09
2012    Henrik Höglund                 3547   5:51:41 

Vasaloppet, damer
2012    Kristin Karlsson                   282   6:41:18
2003    Susanne Blomberg             222   7:18:13
2004    Carina Lax                           244   7:20:33
2005    Charlotta Nordstrand          306   7:25:06
2006    Eva Nilsson                          264   8:08:39
2017    Anneli Blomgren                 714   8:31:16
2003    Lotta Larsson                       565   8:56:36
2004    Malin Lax                              678   9:21:25
2012    Kristina Gustafsson          1004   9:13:56

Öppet spår – herrar
2019    Mattias Bülow                                4:54:05
2019    Jonas Källming                              4:57:42
2019    Anders Lind                                   5:14:16
2016    Robert Lindh                                  5:23:47
2019    Lasse Sand                                    5:26:04
2019    David Klasson                                5:31:21
2019    Kalle Sand                                     5:36:14
2019    Jan Lindahl                                    5:37:30
2011    Olof Nilsson                                   5:39:47
1995    Magnus Ljunggren                        5:46:05
2019    Per-Åke Carlsson                         5:48:27
2016    Daniel Hedström                           5:53:16
2019    Hampus Fyhr                                 6:00:47
1983    Göran Olofsson                             6:05:00
2016    Simon Ingesson                            6:07:01
2016    Rikard Hallgren                             6:09:03
1983    Ernfrid Udin                                    6:12:00
2016    Erik Bårring                                    6:14:09
2018    Richard Palmér                             6:22:11
2016    Mårten Gustafsson                       6:22:45
2013    Hjalmar Flygt                                 6:35:11
2013    Per Larsson                                   6:35:25
2013    Håkan ”Tenten” Svensson          6:38:25
2019    Martin Fransson                           6:39:43
2012    Martin Björlingson                         6:41:39
2013    Tomas Dehlin                                6:42:29
1981    Olof Walfridsson                           6:43:00

Öppet spår – damer
2016    Annelie Blomgren                         7:03:33
2011    Eva Nilsson                                    7:14:10
2018    Lovisa Blomgren                           7:44:32
2012    Berith Karlsson                              8:28:42
2019    Marita Sand                                   8:30:48
2006    Eva Josefsson                               8:39:46
2019    Anna Ekström                               8:39:47
2013    Inger Svensson                             8:44:51
2013    Agneta Granström                        8:45:02
2013    Anna Kallin                                     8:45:15
2002    Anna Granström                           8:53:20
2013    Helena Andersson                        8:54:01
1985    Kristina Jönsson                           8:56:00

HalvVasan, herrar
2019    Thomas Johansson                        2:20:48
2016    Jonas Källming                              2:36:43
2013    Pontus Appel                                 2:40:18
2001    Pentti Maikkula                              2:47:49
2013    Andreas Pettersson                      2:52:30
1997    Göran Karlsson                             2:55:21
2015    Ulf Petersson                                 3:04:06
2013    Bo Henriksson                               3:07:08
2012    Magnus Källming                          3:09:30
2015    Mårten Gustafsson                       3:15:19
2019    Gustav Sand                                  3:17:26
2012    Mikael Fyhr                                    3:18:13
2017    Ronnie Tornåker                           3:21:23
2013    Patrick Pettersson                        3:22:01
2014    Tomas Dehlin                                3:28:33
2000    Arne Lundin                                   3:30:54

HalvVasan, damer
2013    Kristin E Karlsson                         2:44:51
2013    Camilla Rosén                               2:46:13
2016    Charlotta Nordstrand                    3:08:07
2016    Anna Kallin                                     3:36:56
2016    Helena Andersson                        3:45:12
2018    Maria Johansson                          3:47:16

Tjejvasan
2019    Lovisa Blomgren                           1:49:08
2013    Charlotta Nordstrand                    1:58:48
2019    Annelie Blomgren                         2:05:06
2010    Kristin Karlsson                             2:12:28
2000    Anette Piel                                     2:30:04
1999    Anna Hägg                                     2:39:16 

Kortvasan, damer
2017    Lovisa Blomgren                           1:49:40
2018    Isabell Pettersson                         2:02:28
2018    Alma Gustafsson                          2:13:30
2018    Felicia Fyhr                                    2:14:37
2018    Alice Strömgren                            2:18:02
2017    Anette Piel                                     2:26:50
2005    Anna Kallin                                     2:38:24
2018    Annastina Högemo-Karlsson      2:54:09

Kortvasan, herrar
2017    Thomas Johansson                      1:31:44
2017    Johan Blomgren                            1:58:40
2018    Hampus Fyhr                                 2:03:58
2017    Patrick Pettersson                        2:06:36
2018    Peter Strömgren                           2:18:02
2017    Mikael Fyhr                                    2:23:53
2014    Ulf Petersson                                 2:26:33
2005    Hans Hjelm                                    2:38:25
2018    Göran Karlsson                             2:40:14

 

 

 

Uppdaterad: 23 FEB 2019 12:42 Skribent: Ola Gustafsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0705346872
E-post: This is a mailto link

Se all info