Hoppa till sidans innehåll

Tore vinnare i Tjust 2-dagars

06 JUL 2019 08:53
Veteranen Tore Johansson, som fyllde 85 i våras, tog hem klassegern på andra etappen i Tjust 2-dagars.
  • Skapad: 06 JUL 2019 08:53

Tjust 2-dagars har avgjorts i Gamleby den gångna veckan.

Efter en felstämpling på den första etappen var Tore klart bäst andra dagen av de tre veteranerna i H85. Seger med fem minuter blev resultatet. Nu tillhör Tore det 15 personer stora sällskap från klubben som laddar för O-Ringen i Kolmården, med start 22 juli. 

Håkan vinnare i Gränna
Ytterligare en klassvinnare noterar vi från veckan. Håkan Wennerberg vann sommarorienteringen i Gränna, bland tolv deltagare i sin klass.


 

2019-07-02 GAMLEBY: Tjust 2-dagars, dag 1

H70, 3 840 m (47): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 37.49, 23) Tommy Olausson, SOK Aneby, +18.58.
H80, 2 770 m (20): 1) Curt Thorén, Nyköpings OK, 36.29, 14) Karl-Gerhard Ramde, SOK Aneby, +30.45.

2019-07-03 GAMLEBY: Tjust 2-dagars, dag 2
D10, 2 200 m (13): 1) Sara Lönn, Halmstad OK, 17.15, 7) Amanda Fyhr, SOK Aneby, +9.48.
H70, 3 900 m (47): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 32.37, 31) Tommy Olausson, SOK Aneby, +23.33.
H80, 2 880 m (21): 1) Curt Thorén, Nyköpings OK, 34.41, 19) Karl-Gerhard Ramde, SOK Aneby, +39.07.
H85, 2 480 m (3): 1) Tore Johansson, SOK Aneby, 54.05.
Öppen motion 6, 5 390 m (9): 1) Hanna Öberg, Gamleby OK, 46.45, 3) Hampus Fyhr, SOK Aneby, +7.17.

2019-07-02 HELSINGBORG: Motionsorientering i Helsingborg
Öppen motion 3, 3 340 m (16): 1) Håkan Rubin, Klubblös, 33.38, 7) Anneli Blomgren, SOK Aneby, +11.03.
Öppen motion 5, 4 320 m (20): 1) Felix Alnervik, Helsingborgs SOK, 27.26, 16) Johan Blomgren, SOK Aneby, +31.52.

2019-07-04 GRÄNNA: Närtävling OL-Alliansen GBOK
Bana 1, 2 240 m (11): 1) Kuba Kucera, USK Praha, 23.34, 9) Olof Walfridsson, SOK Aneby, +21.29.
Bana 2, 2 650 m (17): 1) Eva Baldrianova, USK Praha, 24.25, 8) Annastina Högemo Karlsson, SOK Aneby, +18.01, 9) Göran Lillieström, SOK Aneby, +18.52.
Bana 3, 3 510 m (12): 1) Håkan Wennerberg, SOK Aneby, 41.42.
Bana 4, 3 100 m (41): 1) Emil Ling, IK Hakarpspojkarna, 26.35, 25) Karin Öhlin, SOK Aneby, +19.07, 33) Göran Karlsson, SOK Aneby, +30.13.
Bana 5, 4 820 m (30): 1) Hans Lundgren, IK Hakarpspojkarna, 43.05, 22) Bo Henriksson, SOK Aneby, +28.13.
Bana 6, 7 120 m (10): 1) Albin Axelsson, IK Hakarpspojkarna, 50.28, 8) Jari Huttunen, SOK Aneby, +26.25.
Skribent: Ola Gustafsson
Epost: This is a mailto link

Huvudsponsor:

ICA

 

lekpl

bordsjö

Attends

 

 

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0705346872
E-post: This is a mailto link

Se all info