Hoppa till sidans innehåll

2013


Resultat och rapporter från klubbmästerskap i SOK Aneby under 2013.

Skidor - Terränglöpning - Sprintorientering - Dagorientering - Nattorientering

Terräng-KM

Elin, 21, spöade alla herrar i Terräng-KM

Elin Svensson - där har ni SOK Anebys bästa terränglöpare - både tjejer och killar inräknat. Elin vann tisdagkvällens klubbmästerskap i överlägsen stil och hon satte också nytt klubbrekord på damsidan med över minuten tillgodo

Elin Svensson, som fyller 21 i höst, var med tiden 23.02 hela 45 sekunder snabbare än bästa herrlöpare på den fem kilometer långa tävlingsbanan (gula femman).

Klubbrekord
Segertiden är också den överlägset bästa damtid som noterats sedan klubbmästerskapet i terränglöpning flyttade från Fällan till Tallbacken 2009. Bästa tiden sedan tidigare hade Lotta Nordstrand med 24.13, ett rekord som nu putsades med 1.11 av Elin Svensson.

Snabbast av herrarna var Manne Freyland.

På ungdomssidan var Ebba Rosander bäst på 1,8-kilometersspåret och Erik Persson på 1,0-kilometersspåret.

Klubbmästerskap, terränglöpning, 18 juni 2013, vid Tallbacken.
D7, 1,0 km: 1) Leija Erlandsson, 8.50.
H8, 1,0 km: 1) Erik Persson, 8.47.
D9, 1,8 km: 1) Felicia Fyhr, 9.30, 2) Tilda Rosander, 10.41.
D10, 1,8 km: 1) Isabelle Pettersson, 14.52, 2) Alice Strömgren, 18.12.
H10, 1,8 km: 1) Gustav Persson, 10.47.
D11, 1,8 km: 1) Ebba Rosander, 8.27, 2) Alma Gustafsson, 8.29, 3) Felicia Erlandsson, 11.17, 4) Elin Thunström, 12.42, 5) Evelina Jonasson, 18.12.
H12, 1,8 km: 1) Hampus Fyhr, 8.52.
D13, 1,8 km: 1) Lovisa Blomgren, 9.13, 2) Wilma Strömgren, 14.53.
H13, 1,8 km: 1) Simon Freyland, 8.24.
D16, 5,0 km: 1) Sara Freyland, 32.11.
D18, 5,0 km: 1) Klara Berlin, 26.54, 2) Johanna Andersson, 28.25.
D21, 5,0 km: 1) Elin Svensson, 23.02.
H21, 5,0 km: 1) Karl Bergstrand, 25.57.
D35, 5,0 km: 1) Veronica Erlandsson, 26.58, 2) Malin Natrup Berlin, 28.44.
D40, 5,0 km: 1) Lena Hjort, 27.42, 2) Malin Kyllesjö, 30.27, 3) Eva Hultgren, 39.06.
H40, 5,0 km: 1) Mikael Fyhr, 25.10, 2) Mikael Rehn, 25.17, 3) Magnus Grahn, 25.50, 4) Peter Strömgren, 26.47.
D45, 5,0 km: 1) Annelie Blomgren, 31.52, 2) Helena Andersson, 39.04.
H45, 5,0 km: 1) Manne Freyland, 23.47, 2) Johan Blomgren, 26.31, 3) Christer Andersson, 27.33.
H50, 5,0 km: 1) Claes Thunström, 29.43.
H55, 5,0 km: 1) Mårten Gustafsson, 25.00.
D60, 5,0 km: 1) Agneta Granström, 31.00.
H60, 5,0 km: 1) Bo Henriksson, 27.08.
H65, 5,0 km: 1) Ingvar Thuresson, 28.54.

Ola Gustafsson 2013-06-18 22:33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Skid-KM

40 åkare gjorde upp om KM-medaljerna

Det blev en riktig skidfest när klubbmästerskapet avgjordes på söndagen. 40 åkare kom till start och kämpade på elljusspåret.

Klubbmästerskapet avgjordes i ett härligt vinterväder med fem-sex minusgrader. Visserligen tilltog vinden lite under slutet av tävlingen, men förhållandena var utmärkta.

40 åkare till start var det mycket länge sedan klubben kunde visa upp, även om det under några år på 80-talet var ännu fler deltagare.

De yngsta åkte nu det korta enkilometersspåret, 9-10-åringarna elljusspårets avkortade variant, medan resten av åkarna körde hela elljusspåret, ett, två eller tre varv beroende på klass.

Snabbaste åkare på respektive bana, oavsett ålder, var på enkilometern Erik Lernedal, korta elljusspåret Felicia Fyhr, elljusspåret ett varv Alma Gustafsson, elljusspåret två varv Bo Henriksson och elljusspåret tre varv Thomas Johansson.

Största klasserna var D 11-12 och H 40, både med sju deltagare per klass. 

Resultat, klubbmästerskap skidor, klassisk teknik, 20 januari.
H 7-8, 1 km: 1) Erik Lernedal, 9.56, 2) Ville Edmark, 11.42, 3) Ville Berlin, 13.32.
D 7-8, 1 km: 1) Leija Erlandsson, 10.51, 2) Kerstin Edmark, 11.33, 3) Tilly Börjesson, 12.38.
H 9-10, 2 km: 1) Theo Jarl, 11.45.
D 9-10, 2 km: 1) Felicia Fyhr, 11.38, 2) Alice Strömgren, 12.00, 3) Isabell Pettersson, 13.40, 4) Alma Lernedal.
H 11-12, 3 km: 1) Gustav Sand, 15.09, 2) Hampus Fyhr, 16.22, 3) Aron Larsson, 21.35.
D 11-12, 3 km: 1) Alma Gustafsson, 14.40, 2) Ebba Rosander, 15.23, 3) Felicia Erlandsson, 18.02, 4) Alice Källkvist, 18.53, 5) Moa Ceder, 20.10, 6) Elin Thunström, 21.45, 7) Julia Fransson, 23.52.
H 13-14, 3 km: 1) Simon Freyland, 19.36.
D 13-14, 3 km: 1) Lovisa Blomgren, 14.54.
D21, 6 km: 1) Lina Jonsson, 26.51.
H 35, 9 km: 1) Christer Lernedal, 37.48.
H 40, 9 km: 1) Thomas Johansson, 27.43, 2) Joacim Jarl, 28.49, 3) Lasse Sand, 31.57, 4) Mikael Fyhr, 33.42, 5) Jonas Gustafsson, 34.48, 6) Daniel Hedström, 35.19, 7) Patrik Pettersson, 37.46.   
H 45, 9 km: 1) Kalle Sand, 31.47, 2) Manne Freyland, 35.39, 3) Johan Blomgren, 39.50.
D 45, 6 km: 1) Annelie Blomgren, 25.56.
H 50, 9 km: 1) Tomas Johansson, 37.05.
H 55, 9 km: 1) Mårten Gustafsson, 32.28.
H 60, 6 km: 1) Bo Henriksson, 24.52.
D 60, 6 km: 1) Agneta Granström, 27.53.
H 65, 6 km: 1) Ingvar Thuresson, 29.28.

Ola Gustafsson 2013-01-20 16:33
Uppdaterad: 10 NOV 2015 10:26

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0380-41010
E-post: This is a mailto link

Se all info