Hoppa till sidans innehåll

2007


Resultat och rapporter från klubbmästerskap i SOK Aneby under 2007.

Skidor - Terränglöpning - Sprintorientering - Dagorientering - Nattorientering

Skid-KM

Åtta klubbmästare korades i snöfallet

Åtta klubbmästare korades när KM på skidor avgjordes på elljusspåret 25 februari. Sex ungdomar, Tobias Andersson, Jakob Holgersson, Theodor Jansson, Albin Andersson, Johanna Andersson och Alma Gustafsson vann sina klasser. Bland de vuxna regerar Ola S Gustafsson, KM-segrare i terränglöpning i somras och på skidor nu, samt Kristin Karlsson.

I skuggan av skid-VM i Sapporo avgjordes ett prestigefyllt KM. Ett par timmar före start på söndagseftermiddagen började snön vräka ner över Aneby och det betydde ett ganska problematiskt före med någon enstaka minusgrad på termometrn och sju-åtta centimeter nysnö.
Nu valde de flesta röd special under skidorna, men det klagades efteråt på främst ifrysning och dåligt glid, men också på dåligt fäste hos några.

Trots lite småtrista yttre förhållanden kom det 24 åkare till start, en mycket fin siffra. Glädjande är att det var 15 ungdomar av dessa, fördelade i klasser allt från 15-åringar och ner till femåringar.

Bland de vuxna, som körde elljusspåret två varv, var det en trio åkare som finslipade formen inför Vasaloppet kommande söndag, som tog hand om platserna ett, två och fyra, med Ola S Gustafsson som den snabbaste. Den som lyckades spränga sig in i den trion var Bo Henriksson.

Resultat, KM på skidor, söndag 25 februari 2007 vid elljusspåret, Aneby.
Nysnö, minus en grad.
Herrar, 6 km:
1) Ola S Gustafsson, 26.09
2) Magnus Fransson, 27.06
3) Bo Henriksson, 27.56
4) Manne Freyland, 28.16
5) Christer Andersson, 30.05
6) Ola Gustafsson, 36.59
7) Roger Ödén, 37.49

Damer, 6 km:
1) Kristin Karlsson, 29.49
2) Karin Freyland, 37.48

H 15, 3 km:
1) Tobias Andersson, 22.53
2) Daniel Andersson, 22.55

H 14, 3 km:
1) Jakob Holgersson, 16.01
2) Oliver Hjorth, 16.34
3) Petter Andersson, 18.11
4) Axel Rydberg, 20.15

H 12, 3 km:
1) Theodor Janssom, 17.27
2) Otto Djerf, 20.31

D 12, 3 km:
1) Johanna Andersson, 17.54
2) Alicia Persson, 18.52

DH 7-10, 2 km:
1) Albin Andersson, 14.25
2) Sara Freyland, 24.40
3) Simon Freyland, 29.18

DH 5, 300 m:
1) Alma Gustafsson, 2.14
2) Lukas Freyland, 5.25

Ola Gustafsson 2009-11-23 11:00

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sprint-KM

Magnus sprintmästare efter sekunddramatik

Två ynka sekunder handlade det om vid Sprint-KM vid Parkskolan. Just så mycket var Magnus Fransson före P-O Derebrant på den 1.980 meter långa banan. Magnus blev därmed en av nio klubbmästare denna kväll.

Sprint-KM bjöd på en bana med växelvis skogs- och asfaltslöpning på gatorna i villaområdet, en mix som uppenbarligen passade Magnus Fransson utmärkt. Med ett näst intill prickfritt lopp satte han P-O på plats, om än med liten marginal.

Av damerna på långa banan var Kristin Karlsson klart snabbast och det var bara just Magnus och P-O som klarade av att springa på bättre tid.

Jakob Holgersson var klart snabbast på den korta banan, 1.390 meter, som han klarade av på 8.02. Dryga minuten längre tid behövde bästa tjej som var Johanna Andersson.
I H12-klassen var det tufft och Theodor Janssons segermarginal till Otto Djerf var 19 sekunder, medan Tobias Andreasson hade en marginal på 24 sekunder till tvåan i H16.

Resultat, Sprint-KM 2007, Parkskolan 24 maj.
H 21, 1.980 m

1) Magnus Fransson, 11.14
2) P-O Derebrant, 11.16
3) Hans Hjelm, 17.29

D 21, 1.980 m
1) Kristin Karlsson, 13.35
2) Britt Djerf, 15.41
3) Andrea Wilnerzon, 19.09

H 16, 1.390 m
1) Tobias Andreasson, 9.04
2) Daniel Andersson, 9.28

H 14, 1.390 m
1) Jakob Holgersson, 8.02
2) Axel Rydberg, 9.40
3) Petter Andersson, 11.19
4) Oliver Vigant, 11.25

H 12, 1.390 m
1) Theodor Jansson, 10.07
2) Otto Djerf, 10.26

D 12, 1.390 m
1) Johanna Andersson, 9.05
2) Alicia Persson, 15.08
3) Edit Göransson, 23.04

H 55, 1.980 m
1) Bo Henriksson, 14.14
2) Uno Karlsson, 15.07
3) Sven-Olof Fransson, 17.54

D 55, 1.980 m
1) Agneta Granström, 15.36
2) Annastina Högemo-Karlsson, 17.57

H 65, 1.980 m
1) Bo Andersson, 17.46
2) Karl-Gerhard Ramde, 18.38

Ola Gustafsson 2009-11-23 11:00

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Terräng-KM

Simon slog Elias i en tät duell

Tuffaste fighten när terräng-KM avgjordes utspelades i H10-klassen där Simon Holgersson vann med två sekunders marginal före Elias Hjelm. Precis som i fjol blev det Ola S Gustafsson som med klar marginal tog hem KM-titeln på långa banan.

29 deltagare fanns på plats i Fällan för att traditionsenligt springa KM tisdagen före midsommar. Totalt korades nio klubbmästare.

På de två korta banorna, 1,2 respektive 2,5 km, var bröderna Holgersson snabbast, Simon på den korta och Jakob på den längre varianten.

Säker segermarginal hade Ola S Gustafsson när han vann långa banan, 33 sekunder före Magnus Fransson. Kristin Karlsson var bäst av damerna på långa banan.

Resultat:
H 21, 5,2 km:

1) Ola S Gustafsson, 21.43
2) Magnus Fransson, 22.16
3) Christer Andersson, 26.39
4) Per Holgersson, 31.49
5) Hans Hjelm, 36.36
6) Tobias Andreasson, 45.06

D 21, 5,2 km:
1) Kristin Karlsson, 28.05
2) Annastina Högemo-Karlsson, 33.19
3) Karin Freyland, 34.16

H 14, 2,5 km:
1) Jakob Holgersson, 11.44
2) Oliver Hjorth, 11.56
3) Zacharias Wickberg, 14.20
4) Axel Rydberg, 14.54
5) Petter Andersson, 15.58

D 12, 2,5 km:
1) Johanna Andersson, 13.40
2) Alicia Persson, 16.11

H 10, 1,2 km:
1) Simon Holgersson, 5.31
2) Elias Hjelm, 5.33
3) Albin Andersson, 6.26
4) Johannes Ödén, 7.17
5) Simon Freyland, 7.56
6) Lukas Freyland, 45.50

D 10, 2,5 km:
1) Sara Freyland, 7.59
2) Alma Gustafsson, 11.17

H 50, 5,2 km:
1) Bo Henriksson, 26.05
2) Kenneth Hallgren, 26.14

H 60, 5,2 km:
1) Göran Karlsson, 26.49
2) Bo Andersson, 34.53

Ola Gustafsson 2009-11-23 11:00

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Natt-KM

Natt-KM avgjort - Freyland vann seniorklassen

Det blev Manne Freyland som drog längsta strået bland seniorerna när Natt-KM inledde KM-helgen. Otto Djerf och Jakob Holgersson kan också titulera sig klubbmästare.

Natt-KM avgjordes vid Örsbäcken, SOL Tranås klubbstuga, fredag 21 sept, och deltagarna hade tur med vädret. Innan och efter regnade det rejält, men under tävlingstimman var det perfekt nattorienteringsväder.

En del problem noterades under tävlingen då reflexen saknades vid en kontroll och ett antal löpare hade svårt att hitta ställningen och stiftklämman. Det gällde inte Manne Freyland som var snabbast på långa banan och tog hand om KM-titeln i H21, tre minuter före Magnus Fransson. Mycket bra på långa banan sprang också Uno Karlsson som vann H60-klassen med en tid som räckt till tredjeplats i H21, bara fem och en halv minut efter Freyland.

I yngsta klassen, HD12, blev det en tuff strid mellan Otto Djerf och Johanna Andersson, där Dejrf segrade med halvannan minut.

SOK ANEBY NATT-KM FREDAG 21 SEPTEMBER 2007

Tävlingen avgjordes vid SOL Tranås klubbstuga Örsbäcken.

 

HD 12, 2,1 km

1.               Otto Djerf                                            16.25

2.               Johanna Andersson                               18.02

3.               Theodor Jansson                                  19.40

4.               Jonathan Hjorth                                    47.50

5.               Hugo Björklund                                 1.05.44

 

D 55, 2,9 km

1.               Annastina Högemo-Karlsson                43.11                     

                  Agneta Granström                               ej start

 

 

H 16, 2,9 km

1.               Jakob Holgersson                                 33.00

2.               Petter Andersson                                  39.20

3.               Oliver Hjorth                                        44.23

-                 Tobias Andreasson                               utgick                     

 

H 21, 4,0 km

1.               Manne Freyland                                   37.48                     

2.               Magnus Fransson                                 40.45                     

3.               Anders Lind                                         43.46                     

4.               Ola S Gustafsson                               1.09.06                     

-                 Christer Andersson                               utgick                     

 

H 45, 4,0 km

1.               Ola Gustafsson                                     51.31                     

2.               Bo Henriksson                                      52.42                     

3.               Hans Hjelm                                       1.00.35                     

 

H 60, 4,0 km

1.               Uno Karlsson                                       43.16                     

-                 Lasse Svahn                                         utgick

 

H 65, 2,9 km                                                                  

1.               Tore Johansson                                    46.40

2.               Karl-Gerhard Ramde                            49.47

Ola Gustafsson 2009-11-23 11:00

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dag-KM

Sex sekunders marginal i största KM-klassen

Klubbens D40-damer utgjorde den klart största klassen och tidsmässigt också tuffaste klassen när klubbmästerskapet avgjordes i Taberg, söndag 23 september. Sju damer på startlinjen och Karin Öhlin vann med blott sex sekunders marginal. Totalt korades tolv klubbmästare.

KM arrangerades av Jönköpings OK vid klubbstugan Sörgården och här bjöds på härlig terräng där alla verkade trivas bra. Inte minst var det traditionella upplägget med middag efter KM ett uppskattat inslag. Totalt var det drygt 40 löpare som sprang och dessutom fanns ytterligare dryga tiotalet medlemmar på plats.

I D40 var det sju damer på startlinjen och Karin Öhlin vann med sex sekunder före Bodil Molin och noterbart är att dessa båda damer var klart snabbare än klubbmästarna i H45, H55 och H60, vilka också sprang samma bana.

H21-klassen vanns av Anders Molin, till vardags tävlande för Boxholm-Mjölby, men även sedan flera år klubbmedlem i SOK Aneby. Nu vann han med dryga minutens marginal till Magnus Fransson, som därmed fick två andraplatser i seniorklassen under helgen.

Tobias hade bästa spurten
Bland de yngsta grabbarna i H12, där ingen av deltagarna är över elva år, segrade Johannes Ödén efter ett mycket bra lopp och en segermarginal på knappa minuten före Jonathan Hjorth.

Imponerande fort sprang också H16-segraren Tobias Andreasson, och han var också den vassaste i hela tävlingen på det långa upploppet, där han klockades för bästa tid. Hans sluttid var också klart snabbast på den banan där även H65, H75 och D55 sprang.

Bland de fyra tjejerna i D12-klassen var det Johanna Andersson som drog längsta strået.

Här är alla klubbmästare
H12 Johannes Ödén
H16 Tobias Andreasson
H21 Anders Molin
H45 Ola Gustafsson
H55 Bo Henriksson
H60 Uno Karlsson
H65 Karl-Gerhard Ramde
H75 Olof Walfridsson
D12 Johanna Andersson
D40 Karin Öhlin
D55 Annastina Högemo-Karlsson
D70 Ingebill Vigant

Aneby KM

SPORTident sträcktider

sö 2007-09-23 17:48

  Pl                   Startnr Namn                           Tid                                                                                                                       



H21  (4)             5860 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(33)   4(34)  5(35)   6(36)   7(37)    8(38)     9(39)   10(31)      11(41)        M                 

       1                        29 Anders Molin                 39:13    1:25   6:24   8:43   13:34  16:36   22:54   26:15    29:19     33:27    36:59       37:58    39:13                 
                                   SOK Aneby                             1:25   4:59   2:19    4:51   3:02    6:18    3:21     3:04      4:08     3:32        0:59     1:15                 
       2                        13 Magnus Fransson              40:48    1:37   6:15   9:01   14:08  17:06   23:09   27:17    30:26     34:57    38:42       39:36    40:48                 
                                   SOK Aneby                             1:37   4:38   2:46    5:07   2:58    6:03    4:08     3:09      4:31     3:45        0:54     1:12                 
       3                         9 Manne Freyland               48:27    1:42   6:42   9:35   15:18  18:21   25:46   30:03    37:22     42:13    46:05       47:08    48:27                 
                                   SOK Aneby                             1:42   5:00   2:53    5:43   3:03    7:25    4:17     7:19      4:51     3:52        1:03     1:19                 

                                 7 Ola Sivert Gustafsson     Ej godk.    1:56   9:35  14:32   31:51  36:26   46:45   53:05  1:05:33   1:12:22  1:16:18       -----  1:18:10                 
                                   SOK Aneby                             1:56   7:39   4:57   17:19   4:35   10:19    6:20    12:28      6:49     3:56                 1:52                 



H 45  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         2 Ola Gustafsson               42:50    2:02   5:08  11:32   17:32  21:03   24:56   30:33    39:13     40:43    42:50                                      
                                   SOK Aneby                             2:02   3:06   6:24    6:00   3:31    3:53    5:37     8:40      1:30     2:07                                      
       2                        19 Hans Hjelm                   49:36    2:04   6:19  14:53   19:33  28:50   32:42   37:34    46:24     47:52    49:36                                      
                                   SOK Aneby                             2:04   4:15   8:34    4:40   9:17    3:52    4:52     8:50      1:28     1:44                                      



H 55  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                        18 Bo Henriksson                31:37    1:59   4:38   9:47   13:45  16:36   19:33   22:22    29:01     30:15    31:37                                      
                                   SOK Aneby                             1:59   2:39   5:09    3:58   2:51    2:57    2:49     6:39      1:14     1:22                                      
       2                        40 Sven-Olof Fransson           48:09    2:59   6:37  13:38   22:12  26:11   31:03   35:01    44:41     46:17    48:09                                      
                                   SOK Aneby                             2:59   3:38   7:01    8:34   3:59    4:52    3:58     9:40      1:36     1:52                                      



H 60  (2)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         1 Uno Karlsson                 32:23    1:47   5:17  10:47   14:32  16:45   20:06   22:54    29:36     30:51    32:23                                      
                                   SOK Aneby                             1:47   3:30   5:30    3:45   2:13    3:21    2:48     6:42      1:15     1:32                                      
       2                         3 Göran Karlsson               34:09    1:45   4:21   9:25   12:57  19:19   22:14   25:25    31:39     32:47    34:09                                      
                                   SOK Aneby                             1:45   2:36   5:04    3:32   6:22    2:55    3:11     6:14      1:08     1:22                                      



H 65  (3)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                         8 Karl-Gerhard Ramde           34:23    2:58  10:48  16:07   19:50  25:30   31:18   32:48    34:23                                                         
                                   SOK Aneby                             2:58   7:50   5:19    3:43   5:40    5:48    1:30     1:35                                                         
       2                        17 Tore Johansson               34:42    2:38  10:13  15:40   18:26  25:41   31:12   32:53    34:42                                                         
                                   SOK Aneby                             2:38   7:35   5:27    2:46   7:15    5:31    1:41     1:49                                                         
       3                        11 Arne Lundin                1:10:50   10:06  23:27  31:55   40:50  52:08 1:04:18 1:07:27  1:10:50                                                         
                                   SOK Aneby                            10:06  13:21   8:28    8:55  11:18   12:10    3:09     3:23                                                         



H 75  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        25 Olof Walfridsson             45:17    2:43  11:52  18:25   22:34  35:33   41:44   43:25    45:17                                                         
                                   SOK Aneby                             2:43   9:09   6:33    4:09  12:59    6:11    1:41     1:52                                                         
       2                        20 Lars Vigant                  55:47    3:43  14:51  21:09   26:19  42:40   50:48   52:57    55:47                                                         
                                   SOK Aneby                             3:43  11:08   6:18    5:10  16:21    8:08    2:09     2:50                                                         



Öppen 4  (2)         4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                        32 Christer Andersson           41:32    1:49   4:21  10:06   20:04  24:03   28:36   32:11    38:57     40:08    41:32                                      
                                   SOK Aneby                             1:49   2:32   5:45    9:58   3:59    4:33    3:35     6:46      1:11     1:24                                      
       2                        27 Arvid Ryberg                 59:55    3:42   7:09  14:46   19:52  27:42   32:48   38:41    56:07     57:53    59:55                                      
                                   SOK Aneby                             3:42   3:27   7:37    5:06   7:50    5:06    5:53    17:26      1:46     2:02                                      



D12  (4)             2400 m                           
                                                                        1(43)  2(39)  3(44)   4(45)  5(46)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        16 Johanna Andersson            16:48    2:41   4:15   7:04    9:10  12:16   14:00   15:20    16:48                                                         
                                   SOK Aneby                             2:41   1:34   2:49    2:06   3:06    1:44    1:20     1:28                                                         
       2                        14 Alicia Persson               23:10    2:41   4:29   7:41    9:55  18:18   20:20   21:50    23:10                                                         
                                   SOK Aneby                             2:41   1:48   3:12    2:14   8:23    2:02    1:30     1:20                                                         
       3                        34 Sara Freyland                38:41    6:19   9:50  16:13   20:23  29:57   33:32   35:59    38:41                                                         
                                   SOK Aneby                             6:19   3:31   6:23    4:10   9:34    3:35    2:27     2:42                                                         
       4                        15 Edith Göransson              39:55    3:48   7:08  11:22   15:00  25:20   36:33   37:47    39:55                                                         
                                   SOK Aneby                             3:48   3:20   4:14    3:38  10:20   11:13    1:14     2:08                                                         



D 40  (7)            4080 m                           
                                                                        1(40)  2(39)  3(38)   4(37)  5(42)   6(33)   7(32)    8(31)     9(41)        M                                      

       1                         4 Karin Öhlin                  30:24    1:45   4:22   9:52   13:32  15:32   18:41   21:35    27:54     29:01    30:24                                      
                                   SOK Aneby                             1:45   2:37   5:30    3:40   2:00    3:09    2:54     6:19      1:07     1:23                                      
       2                        23 Bodil Molin                  30:30    1:41   4:03   8:54   12:34  15:32   18:36   21:34    28:00     29:14    30:30                                      
                                   SOK Aneby                             1:41   2:22   4:51    3:40   2:58    3:04    2:58     6:26      1:14     1:16                                      
       3                        35 Karin Freyland               38:32    1:59   5:14  12:04   16:51  19:19   23:09   27:04    35:37     37:04    38:32                                      
                                   SOK Aneby                             1:59   3:15   6:50    4:47   2:28    3:50    3:55     8:33      1:27     1:28                                      
       4                        39 Anna Kallin                  42:51    2:17   5:39  12:44   18:09  21:33   25:44   30:47    39:30     41:02    42:51                                      
                                   SOK Aneby                             2:17   3:22   7:05    5:25   3:24    4:11    5:03     8:43      1:32     1:49                                      
       5                        12 Anna-Carin Eriksson          45:28    2:20   5:56  13:14   18:29  24:41   29:21   33:34    42:16     43:52    45:28                                      
                                   SOK Aneby                             2:20   3:36   7:18    5:15   6:12    4:40    4:13     8:42      1:36     1:36                                      
       6                        22 Helena Andersson             47:25    2:07   5:20  12:34   17:53  24:42   29:44   34:29    44:14     45:48    47:25                                      
                                   SOK Aneby                             2:07   3:13   7:14    5:19   6:49    5:02    4:45     9:45      1:34     1:37                                      
       7                        37 Kristina Björklund         1:08:22    2:29   5:57  16:13   23:02  29:59   35:07   40:26  1:05:16   1:06:45  1:08:22                                      
                                   SOK Aneby                             2:29   3:28  10:16    6:49   6:57    5:08    5:19    24:50      1:29     1:37                                      



D 55  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        24 Annastina Högemo-Karlss      37:57    2:43  10:31  16:48   21:48  29:12   34:40   36:16    37:57                                                         
                                   SOK Aneby                             2:43   7:48   6:17    5:00   7:24    5:28    1:36     1:41                                                         
       1                        24 Rita Aspelund                46:05    3:00  14:11  23:47   27:18  34:49   41:42   43:42    46:05                                                         
                                   SOK Aneby                             3:00  11:11   9:36    3:31   7:31    6:53    2:00     2:23                                                         



D 70  (2)            3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        31 Ingebill Vigant              46:55    3:06  12:05  17:09   20:27  29:45   43:26   44:59    46:55                                                         
                                   SOK Aneby                             3:06   8:59   5:04    3:18   9:18   13:41    1:33     1:56                                                         
       2                        26 Gerd Walfridsson             59:55    4:04  16:26  24:43   31:25  44:00   53:59   57:01    59:55                                                         
                                   SOK Aneby                             4:04  12:22   8:17    6:42  12:35    9:59    3:02     2:54                                                         



H 12  (4)            2400 m                           
                                                                        1(43)  2(39)  3(44)   4(45)  5(46)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                        38 Johannes Ödén                25:08    3:38   5:49   9:43   13:11  18:42   21:19   23:20    25:08                                                         
                                   SOK Aneby                             3:38   2:11   3:54    3:28   5:31    2:37    2:01     1:48                                                         
       2                         6 Jonathan Hjorth              26:04    4:18   6:14  11:55   15:59  21:09   23:14   24:23    26:04                                                         
                                   SOK Aneby                             4:18   1:56   5:41    4:04   5:10    2:05    1:09     1:41                                                         
       3                        33 Albin Andersson              31:59    5:39   8:40  13:35   17:49  24:11   27:33   30:09    31:59                                                         
                                   SOK Aneby                             5:39   3:01   4:55    4:14   6:22    3:22    2:36     1:50                                                         
       4                        30 Hugo Björklund               47:45    4:11   8:25  16:12   21:50  33:17   43:07   46:06    47:45                                                         
                                   SOK Aneby                             4:11   4:14   7:47    5:38  11:27    9:50    2:59     1:39                                                         



H16  (4)             3260 m                           
                                                                        1(40)  2(32)  3(38)   4(33)  5(39)   6(31)   7(41)        M                                                         

       1                         5 Tobias Andreasson            29:36    2:13   9:00  12:35   16:05  21:59   27:16   28:25    29:36                                                         
                                   SOK Aneby                             2:13   6:47   3:35    3:30   5:54    5:17    1:09     1:11                                                         
       2                        10 Daniel Andersson             31:23    2:04  10:14  13:58   17:57  23:27   28:40   29:53    31:23                                                         
                                   SOK Aneby                             2:04   8:10   3:44    3:59   5:30    5:13    1:13     1:30                                                         
       3                        28 Axel Rydberg                 35:15    3:01  12:05  16:17   19:27  24:55   31:56   33:41    35:15                                                         
                                   SOK Aneby                             3:01   9:04   4:12    3:10   5:28    7:01    1:45     1:34                                                         
       4                        36 Olliver Vigart             1:30:19   18:06  37:44  45:42   55:09 :05:32 1:23:55 1:26:38  1:30:19                                                         
                                   SOK Aneby                            18:06  19:38   7:58    9:27  10:23   18:23    2:43     3:41                                                         

Ola Gustafsson 2009-11-23 11:00

Uppdaterad: 10 NOV 2015 10:52

Postadress:
SOK Aneby - Orientering
Jularpsvägen 6
57831 Aneby

Kontakt:
Tel: 0380-41010
E-post: This is a mailto link

Se all info